چاپ کتاب PDF – سفارش چاپ کتاب و هزینه چاپ کتاب

فهرست مطالب

چاپ کتاب PDF و چاپ کتاب های درسی

چاپ کتاب چیست؟

چاپ کتاب به مجموعه عملیاتی گفته میشه که در چاپخانه کتاب، یک کتاب از نسخه pdf یا سایر فرمت‌ها در چاپخانه دیجیتال و نسخه فیلم و زینک شده در چاپخانه افست به نسخه چاپی روی کاغذ تبدیل میشه.
این یه تعریف کلی از چاپ کتاب بود که در ادامه به جزئیات بیشتری راجب چاپ کتاب می‌پردازیم.

چاپ کتاب و تاریخچه‌اش

چاپ کتاب و تاریخچه‌اش به چه زمانی بر می‌گرده، شاید برات این سؤال پیش اومده باشه ولی در جواب این باید بگیم با تحقیقاتی که درباره چاپ کتاب و تاریخچه‌اش انجام دادیم به این  نتیجه رسیدیم که نوشته‌ها و گفتارهایی از تاریخ‌نویسان و محققان تاریخ مختلف وجود داره و نقطه مشترکی که بینشون وجود داشت و ما متوجه شدیم از صحت بالاتری برخورداره از این خبر می‌داد که اولین نسخ چاپ کتاب به قرون وسطی بر می‌گرده.
اولین نسخه چاپ کتاب درسی به دوران امپراطوری چین نسبت داده شده و با گذشت سال‌ها کشورهای اروپای غربی با یادگیری فنون چاپ کتاب درسی از صنعت‌گران چاپ چین، تونستن به چاپ کتاب درسی رونق بدن که این عمل باعث پیشرفت سطح علمی و آگاهی اروپائیان نسبت به گذشته شد.
حتی اسنادی موجوده که نشون میده پیشرفت سریع اروپائیان در حوزه چاپ کتاب و چاپ کتاب درسی به قدری بود که یادگیری این فن رو از چینی‌ها انکار کردن و خودشون رو پرچم‌دار این تخصص معرفی کردن.

قسمت‌های تشکیل دهنده کتاب در چاپ کتاب

 1. متن کتاب
 2. جلد کتاب
 3. عطف کتاب

متن کتاب در چاپ کتاب ها

متن کتاب دقیقاً تموم چیزیه که هدف ما از کتاب خریدن اونو دنبال می‌کنه.
متن کتاب همون قسمت هستش که روی کاغذ و به صورت پشت و رو چاپ میشه و میتونه حاوی اطلاعاتی از جمله اطلاعات پزشکی، مهندسی، ریاضیات و یا نوشته‌هایی در قالب رمان و ادبیات باشه ولی تمام محتوای کتاب در این نوشته‌ها خلاصه نمیشه و موارد دیگری هم وجود داره که از اجزای محتوای کتاب هستش که در زیر بهشون اشاره کردیم:
 • عنوان
 • شناسنامه کتاب
 • فهرست کتاب
 • تقدیم و تشکر نویسنده
 • تأییدیه علمی توسط فردی مطرح و مشهور
 • گفتار نویسنده گفتار مترجم
 • پیش گفتار
 • مقدمه و معرفی
 • بخش‌ها و زیربخش‌ها
 • نتیجه
 • پی‌گفتار
 • یادداشت‌ها
 • منابع
 • پیوندها
 • فهرست نام‌ها
اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره اجزای کتاب هستین لطفا اینجا کلیک کنید.

جلد کتاب در چاپ کتاب ها

به لایه رویی کتاب که محتوا و کاغذهای متن رو در برگرفته جلد کتاب گفته میشه.
جلد کتاب خودش از سه بخش تشکیل شده که به صورت یکجا در یک ورق جلد مخصوص که از جنس نوعی مقوا ضخیم هستش چاپ میشه این قسمت‌ها عبارتند از:
 1. جلد روی کتاب
 2. جلد پشت کتاب
 3. جلد قسمت عطف
که هر کدوم اطلاعاتی رو در اختیار خواننده کتاب قرار میده.
برای مثال جلد روی کتاب اطلاعاتی از جمله عنوان کتاب، توضیح مختصر و کوتاه درباره کتاب و نهایتاً نام نویسندگان و مترجمان رو تحت گرافیک اختصاصی جلد در معرفی دید خواننده می‌ذاره و همچنین جلد پشت کتاب چکیده‌ای از محتوای کتاب، نام و لوگوی ناشر، آدرس و شماره تماس ناشر و شابک کتاب و در بر می‌گیره.

عطف کتاب در چاپ کتاب ها

عطف کتاب در شناسایی کتاب زمانی که در قفسه کتابخانه چیده شده به ما کمک میکنه و اطلاعات خیلی کوتاه درباره عنوان کتاب، نویسنده و مترجم و لوگوی ناشر رو به نمایش در میاره.

نحوه محاسبه عطف کتاب و نکات مهم طراحی عطف کتاب برای چاپ کتاب

اولین چیزی که باعث میشه ذهن مخاطب به سمتی بره که این کتاب، کتاب قطوریه، عطف کتاب هستش ولی عطف کتاب و ضخامتش از سه پارامتر تأثیر می‌گیره که اونا عبارتند از:

 • تعداد صفحات
 • گرماژ یا وزن کاغذ استفاده شده
 • جنس کاغذ

احتمال داره اگر طراح جلد یا گرافیست هستی برات این سؤال پیش اومده باشه که چه جوری اندازه عطف رو محاسبه کنی، برای محاسبه عطف کتاب دو راه پیش رو داری:

 1. استفاده از جدول ضرایب و فرمول
 2. نرم‌افزار محاسبه عطف کتاب

استفاده از جدول ضرایب و فرمول

خب اگر این روش رو انتخاب کردی باید خودت دست به کار شی و از فرمول زیر استفاده کنی.

شما برای محاسبه عطف کتاب فقط کافیه تعداد صفحات رو تقسیم بر دو کنی و جواب رو در ضریب ضرب کنی:

برابر فرمول زیر:

جدول ضرایب محاسبه عطف کتاب بر اساس جنس و گرماژ

مثال

نرم‌افزار محاسبه عطف کتاب برای چاپ کتاب ها

روش دیگه محاسبه عطف کتاب استفاده از نرم‌افزار محاسبه عطف کتاب هستش، ما در این قسمت برای شما فرمی ساختیم که با انتخاب پارامترها میتونی عطف کتاب رو محاسبه کنی.

ولی قبل از اینکه به ادامه مقاله بپردازیم می‌خوام به چند تا از نکات مهم در طراحی عطف کتاب اشاره کنم:

 1. اندازه فونت قسمت عطف را متناسب با ضخامت عطف کتاب در نظر بگیرید.
 2. عنوان کتاب را حتماً در عطف استفاده کنید.
 3. اگر تعداد صفحات به قدری کم بود که عنوان در عطف جای نمی‌گرفت، کلاً از طراحی عطف صرف نظر کرده و روی جلد و پشت جلد را به هم بچسبانید، به احتمال زیاد در این حالت صحاف به جای استفاده از صحافی با چسب گرم از روش منگنه وسط استفاده می‌کنه.

چاپ کتاب در چه قطع‌ها و سایزهایی انجام میشه

در این قسمت از مقاله با ابعاد کتاب و قطع‌های کتاب بیشتر آشنا می‌شیم.
 1. سایز 21 × 85/14 سانتی‌متر که به اصطلاح بهش قطع رقعی یا سایز رقعی گفت میشه و به اندازه کاغذ A5 هستش
 2. سایز 25 × 5/17 سانتی‌متر که به اصطلاح بهش قطع وزیری یا سایز وزیری میگن.
 3. سایز 7/29 × 21 سانتی‌متر که بهش اصطلاحاً قطع رحلی یا سایز رحلی میگن و به اندازه ابعاد کاغذ A4 هستش.
 4. سایز 5/17 × 5/12 سانتی‌متر که بهش اصطلاحاً سایز جیبی یا قطع جیبی گفته میشه.
 5. سایز 21 × 5/11 سانتی‌متر که بهش اصطلاحاً سایز پالتویی یا قطع پالتویی گفته میشه.
 6. سایز 23 × 23 سانتی‌متر که به اصطلاح بهش سایز خشتی یا قطع خشتی هم میگن و کتاب به شکل مربع درمیاد.

چاپخانه کتاب و گسترش روزافزون چاپخانه کتاب

چاپخانه کتاب

همونطور که می‌دونی به مکان‌هایی که عمل چاپ کتاب در اونجا به واسطه دستگاه‌های دیجیتال و یا به وسیله دستگاه‌های چاپ افست انجام میشه چاپخانه کتاب میگن. اما می‌خوایم در ادامه به سیر تحول و تاریخ گسترش چاپخانه کتاب بپردازیم. ابتدایی‌ترین چاپخانه کتاب در زمان امپراطوری روم تأسیس شد و بعد از گذشت چندین سال در اروپا از جمله در کشورهایی مثل ایتالیا، فرانسه، آلمان و غیره به تأسیس و توسعه چاپخانه کتاب پرداخته شد. طبق نوشته مورخان شهر ونیز یکی از مراکز معروف گسترش چاپخانه کتاب در اروپا بود و آماری بالغ بر دو میلیون نسخه کتاب تا سال 1500 میلادی به چاپ رسانده بود. اما اگر بخوایم ببینیم تاریخ چاپ و تأسیس چاپخانه کتاب در کشورمان به چه سالی بر می‌گرده، طبق نوشته محققان تاریخ عصر ایلخانان به عنوان آغاز صنعت چاپ کتاب در ایران بوده.

چاپخانه کتاب در مرکز چاپ سنگی

مرکز چاپ سنگی با افتخار این ادعا رو داره که به مجهزترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های چاپ و چاپخانه کتاب مجهزه و با بهره‌گیری از پرسنل متخصص صنعت چاپ در زمینه چاپ کتاب ارزان با سرعت بالا میتونه اقدام به چاپ کتاب شما کنه.
بدین منظور فقط کافیه به لینک زیر مراجعه کنی و با انتخاب پارامترهای کتاب مدنظرت و آپلود طرح جلد و محتوای کتاب چاپ کتاب و صحافی کتاب است و به ما بسپاری.

چاپ کتاب با بکارگیری تکنولوژی‌های مختلف چاپ در چاپخانه کتاب

 • چاپ کتاب افست
 • چاپ کتاب دیجیتال
 • چاپ کتاب افست

چاپ کتاب افست

به مجموعه فرآیندهایی گفته میشه که در چاپخانه کتاب افست و با استفاده از دستگاه‌های چاپ افست به چاپ کتاب پرداخته میشه چاپ کتاب افست گفته میشه .
اگر بخوایم از مسائل فنی دستگاه‌های چاپ کتاب افست بگذریم باید بگیم چاپ کتاب افست در تیراژهای بالا به صرفه است و علاوه بر اون چاپ کتاب افست در تیراژهای خیلی پایین ممکنه امکان‌پذیر نباشه و در صورتی هم که این امکان وجود داشت براتون به صرفه نباشه.

چاپ کتاب دیجیتال

چاپ کتاب دیجیتال به مجموعه عملیاتی گفته میشه که هدف چاپ کتاب به وسیله دستگاه چاپ دیجیتال رو داره. تکنولوژی چاپ دیجیتال از جدیدترین و بروزترین تکنولوژی‌های چاپ در دنباله حساب میاد و به وسیله دستگاه‌های چاپ دیجیتال انجام میشه و این روش علاوه بر به صرفه بودن در تیراژهای پایین، به صرفه است ولی در تیراژهای بالا هم سرعت کمتر میشه هم خاصیت به صرفه بودن براتون از بین میره و با توجه به میزان قابل توجه استهلاک دستگاه‌های چاپ دیجیتال در تیراژ بالا ممکنه چاپخانه کتاب دیجیتال برای چاپ کتاب شما پیشنهاد چاپ کتاب افست و بهتون بده.

مراحل چاپ کتاب

مراحل چاپ کتاب ممکنه برای کسانی که قصد چاپ کتاب رو دارن و اولین تجربه‌شون هست کمی پیچیده و مبهم به نظر بیاد، ولی اصلاً اینطوری نیست ما در ادامه مراحل چاپ کتاب رو با شما به صورت گام به گام در میون میزاریم.

مراحل چاپ کتاب در چند گام

 1. گام اول: تألیف محتواب کتاب توسط نویسنده
 2. گام دوم: ویراست کتاب که توسط ویراستار یا نویسنده انجام میشه حتی در کتاب‌های علمی ممکنه توسط استاد و یا یک متخصص، روی کتاب ویراست علمی بشی.
 3. گام سوم: آماده سازی محتوای کتاب برای چاپ.
 4. گام چهارم: طراحی جلد کتاب که اکثراً توسط طراح جلد یا گرافیست انجام میشه معمولاً برای اینکه جلد کتاب ارتباط بیشتری با محتوا داشته باشه طراح جلد، کتاب رو می‌خونه یا اگر متن از سطح علمی بالایی برخوردار باشه یا نویسنده در این مورد مشورت می‌کنه.
 5. گام پنجم: طی مراحل اداری، شابک و فیپا و شماره چاپ کتاب از وزارت ارشاد اسلامی اقدام اخذ میشه.
 6. گام پنجم: تو این مرحله باید تصمیم گرفته بشه که چند جلد کتاب در اولین دوره چاپ کتاب تولید بشه به این عمل تیراژبندی گفته میشه ممکنه تو شناسنامه کتاب‌ها دیده باشی نوشته شده تیراژ اول 2500 جلد ـ بهار 99 این جمله معنی‌اش اینه که تو بهار سال 99 این کتاب برای اولین بار 2500 نسخه ازش به چاپ رسیده.
 7. گام ششم: بعد از اخذ فیپا و شابک کتاب آماده چاپ در چاپخانه کتاب هستش
 8. گام هفتم: عرضه به بازار از طریق مراکز پخش کتاب و یا سایر روش‌ها از جمله خوده انتشاراتی که مراحل و به کمکش جلو بردین.

چاپ کتاب از روی pdf

یکی از متداول‌ترین فرمت‌های ذخیره‌سازی کتاب برای ورود به چاپخانه کتاب استفاده از فرمت pdf هستش و نویسنده و ویراستار بعد از اینکه تمام مراحل و برای نوشتار صحیح رعایت کردن فایل نهایی رو به صورت پی دی اف ذخیره می‌کنن و بعد از ارسال به چاپخانه کتاب در اونجا چاپ کتاب از روی نسخه pdf انجام میشه.
یکی از مهم‌ترین مزایای چاپ کتاب از روی اینه که وقتی فایل کتاب رو از سیستمی به سیستم دیگه منتقل می‌کنی ساختار بهم نمی‌ریزه و ثابت باقی می‌مونه.

چاپ کتاب به تفکیک محتوا

همونطور که می‌دونستی در بین کتابفروشی‌ها و انتشارات‌های مختلف کتاب‌های چاپی زیاد و بی‌شماری وجود داره ولی ما دوست داشتیم تو این قسمت از مقاله به چند نمونه کتاب‌های چاپی با محتوای متفاوت اشاره کنیم.

 1. چاپ کتاب درسی
 2. چاپ کتاب شعر
 3. چاپ کتاب دانشگاهی
 4. چاپ کتاب رمان و داستان و غیره

هزینه چاپ کتاب چقدره؟

هزینه چاپ کتاب و قیمت چاپ کتاب به عوامل مختلفی از جمله سایز کتاب، جنس کاغذ، نوع جلد و صحافی، تیراژ، رنگی یا سیاه سفید بودن و موارد دیگه‌ای بستگی داره به همین خاطر بهتره شما از روشی که در قسمت بعد یعنی محاسبه آنلاین و دقیق قیمت چاپ کتاب معرفی کردیم استفاده کنید.

محاسبه آنلاین و دقیق قیمت چاپ کتاب

در این روش شما با مراجعه به لینک زیر به فرم ثبت سفارش چاپ کتاب هدایت میشی و در اون فرم با مشخص کردن پارامترهای مدنظرت برای چاپ کتاب از جمله تعداد، نوع جلد، نوع کاغذ و صحافی و مواردی از این قبیل می‌تونی قبل از ثبت سفارش، قیمت چاپ کتاب مدنظرت با ویژگی‌هایی که انتخاب کردی مشاهده کنی.